در ایران، چهار "آلمان" داریم...!

هیجان فوتبال، این بین المللی ترین زبان جهان، مرز نمی شناسد و این روزها تب جام ملت های اروپا، حاشیه هایش، اشک ها و لبخند هایش که جزو ذات فوتبال است و همین است که اصولا جذابش می کند- به قول رضا جاودانی عزیز- خواهی نخواهی حال و هوای ما را هم عوض کرده است و نام کشورهای قاره سبز را سر زبان ما شرقی ها انداخته است.

 بی شک یکی از این نام ها "آلمان" است، آلمانی که ناباورانه و کمی تلخ به ماریو بالوتللی باخت و از جام خداحافظی کرد، آلمان برای ما- مثل خیلی از مردم جهان- تداعی کننده نظم آهنین و اتوموبیل های شیک و البته هیتلر و جنگ جهانی دوم است، ولی چه کسی باور می کند که ما در ایران، چهار آلمان داریم؟!


اولین آلمان، "آلمان آباد" است، روستایی است از توابع بخش مرکزی ارومیه در استان آذربایجان غربی ایران.این آلمان ، در دهستان بکشلوچای قرار داشته و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۴۹۷ نفر (۱۴۳ خانوار) بوده است،

دومین آلمان "آلمان قدیم" است که یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان بزکش بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.

سومین آلمان هم روستایی است در بخش مرکزی رشت و چهارمین آلمان هم در "شلماش" استان کردستان.

محصول آلمان های ایران، نه بنز و ب.ام.و که انگور و مرکبات است، آلما در زبان آذری به معنای "سیب" است و قطعا آلمان های فراموش شده ما ربطی به سرزمین ژرمن ها ندارد و احتمالا آن دو آلمان واقع در آذربایجان از "سیب" گرفته شده باشند، عجایب نام های روستاهای ایرانی به اینجا ختم نمی شود، در اطراف فومن، روستایی به نام "لهستان" داریم!

شاید تب فوتبال جام ملت های اروپا بتواند باعث شود که آلمان های وطن خودمان را دوباره بشناسیم! آلمان هایی که مال خودمان، خود خودمان است، حاشیه ها و اشک و لبخندهایش هم مال خودمان..

/ 12 نظر / 150 بازدید
نمایش نظرات قبلی
...

خود مطلب جالب بود ولی نتیجه آخرش بیربط. شناختن یک سری روستا که فقط اسم خاصی دارند ولی حتی ساکنانشون هم در اولین فرصت ازشون فرار میکنن چه لطفی داره؟

آندرآ

با سلام پسر قلم تو و زبون نجف زاده ( کامران) از یه جنسه . موفق باشی

پرستو

. سلام خدا بر مجاهدان راه حق "رشت" خودش یه شهره و در بخش مرکزی اش نیست اون جایی که شما بهش گفتید روستا. به نظرم اگر شهر نشده باشه حداقل به "بخش" رسیده! آلمان پستک" هم هست اسمش و البته اسم های عجیب و غریب دیگه ای هم اون اطراف هست که میشه تحقیق کرد اونها یعنی چی؟! مثل "بازکیاگوراب" ! شاید یه کشور باشه تو قاره ی آفریقا !

رضا قربانی

درود من یکی از آلمانی‌های ایران هستم. آن آلمانی که نزدیک رشت (خشکبیجار) است. در فوتبال هم آلمانی هستم!

سامان

سلام و خسته نباشید روستای شلماش در کردستان ؟؟؟؟؟؟ اینقد اطلاعاتتون زیاده ؟؟؟؟ این شلماش در سردشت از توابع آذربایجان غربی هستش نه کردستان اینو اصلاح کنی بهتره

سامان

سلام و خسته نباشید روستای شلماش در کردستان ؟؟؟؟؟؟ اینقد اطلاعاتتون زیاده ؟؟؟؟ این شلماش در سردشت از توابع آذربایجان غربی هستش نه کردستان اینو اصلاح کنی بهتره

محمد

ضمناً یک میلان هم در آذربایجان داریم

رحيمي فر

عاقبت يکروز آلمان ميرويم نه به پا ، بل با سر و جان ميرويم چونکه امکان مونيخ و کلن نيست پس به آلمانهاي ايران ميرويم ديگران رفتند زينجا تا Poland ما ز فومن تا لهستان ميرويم ديگران از بهر رفع خستگي ما براي لقمه اي نان ميرويم !

سیدعباس سیدمحمدی

سلام. یک روستا هم بوده به نام اسرائیل. در جاده ی تهران ـ شاهرود. الان نمی دانم اسمش شده چه.

محسن

شهر میامی در نزدیکی شاهرود