بینندگان عزیز و شور و حال مراسم حج!

تلویزیون روشن بود که ناگهان ویژه برنامه «با کاروان» شروع شد،لوگوی بزرگ سایت رسمی مرکز امور حج و زیارت صداوسیما پای صفحه تلویزیون حک شده بود و مجری صبح‌بخیر ایران-که امسال با سهمیه حج خبرنگاران صداوسیما مکه رفته- به همان سبک اجرای برنامه صبحگاهی معروفش، از حاجی های ایرانی می پرسید: از کجا آمدید؟ دسته جمعی جواب می‌دادند: بابل! باز می پرسید ازکدام استان؟ خلق‌الله به تشویق مجری صدایشان را بالا می‌بردند که مازندران! باز پرسید: از کدام کشور؟ می‌گفتند ایران! – و لابد مجری افسوس می خورد که چرا نمی توانند بگویند صبح بخیر ایران! - از پیرزن پیرمردهای موسپید می پرسید یه حاجی خوب باید چطوری باشد؟ انگار که برنامه کودک است! بنده خدا واحدی با همه وجود تلاش می‌کرد «شور و حال» حج را منتقل کند.


http://www.khorasannews.com/NewsImage.aspx?id=190029&filename=j4-1.jpg
حج حتی از جنس دعا هم نیست که در خلوت خانه خودت، بنشینی و زمزمه‌ای کنی، باید «بیایی» و «ببینی» و مناسک را انجام بدهی، خدا یه چیز مخصوص در خانه اش قرار داده است، رسانه کجا می‌تواند این آمدن و رفتن و بودن را برای مخاطبش ارسال و معنی کند؟ آنها که رفته‌اند می‌گویند لذت همان اولین نگاه گریان به کعبه، همه لذت های دنیا را برایت تا آخر عمر بی اثر می کند،این شور وحال را چطور می‌شود «نشان» داد؟

گاهی فقط باید دعوت کرد و بقیه کارها-از جمله شور وحال!-را به خدا و حاجیانش وانهاد، حج و کعبه و مکه و اسلام، هزار و سیصد سال بدون رسانه و تلویزیون و ..هم مکه و حج و اسلام بوده اند و بازهم خواهند بود.

-واکنش هوشنگ گلمکانی به نیوفولدر دیروز(+)

/ 5 نظر / 44 بازدید
دکتر یونس

یه جوری از مکه تعریف میکنی انگار خودت پایه ثابت حج تمتعی!بعضی ها هستند که آرزو دارشتن اونجا باشن/یعضی ها هم فقط اونجا هستند جسما/بعضی ها هم اونجا هستند شانسن/بعضی ها هم اونجا هستند اجبارا/بعضی ها هم اونجا هستند در اوج بی لیاقتی وکثافت روح!زائران ایرانی همین چند دسته اند اونجا وببین ما دیگه چقدر بی سعادتیم که جز هیچکدومشون نیستیم....اینم آنتی فمنیستی نبودآ!

امیر

برای دریافت جدید ترین تصاویر و اخبار و مطالی علمی و... در ایمیل خود در گروه شادباشی عضو شوید. برای ثبت نام به لینک زیر مراجعه کنید. http://groups.yahoo.com/group/shadbashy/join

جمجمه

[گل]

آنتی سیبیل

این واحدی چرا هر روز سیبیلش گنده تر و دراز تر میشود نکنه....؟؟؟!!

گمنام

خیلی مطالب قشنگی داشتید