سه چیزی که دیگر به آن باور ندارم!

-محمود فرجامی(+) یک بازی وبلاگی جالب راه انداخته با عنوان" سه چیزی که دیگر به آن باور ندارم"،‌ این پست اجابت این بازی وبلاگی و مشارکت در جشن باورهای نداشته  است،‌آنهم در سالروز هفت سالگی وبلاگ کلاشینکف دیجیتال!

- "شرف از آن چیزهایی است که نمی شود حتی بخاطر خدا قربانی اش کرد" قبلا خیلی با این جمله شریعتی مشکل داشتم،‌ برایم حالت یک کفر زشت و مدرن را داشت،‌اما امروز به خوبی می فهمم بعضی چیزها است که "الهی" هست اما "ظاهرا"،‌ "دینی" نیست، چیزهایی مثل "عقل،شرف، انصاف، اختیار، آزادی،حتی ‌فلسفه".

اینها چیزهایی است که اگر آنها را "شرعی" به مفهوم رایج و عرفی کلمه فرض کنیم، عملا وارد یک تونل وحشت بی پایان در زندگی می شویم که هی می رویم جلو..ولی عملا عقب می رویم! "می پنداریم که طاعت می کنیم" ولی معصیت از عمق جانی که باعث می شود مرتب از خدا دور شویم و آلوده به اقسام شرک،یک نوع زندگی نباتی با طعم و ظاهر دینی..که چیز بسیار خطرناکی است، بگذارید این طور توضیح بدهم که خداوند متعال آنقدر انسان را شریف و عاقل و عالی و این امور را بدیهی و مسلم فرض کرده است که در "شریعت" نیازی به "تصریح دائم " و "تاکید روزانه" و "لحظه ای" و ... نشده است(هرچند که به یک معنا بطور کل تصریح هم شده است!)‌اما برخی مدعیان این را نفهمیده اند و من هم زمانی این را نمی فهمیدم،این باوری است که دیگر به آن اعتقاد ندارم.

-هرچند دین(اسلام) و مذهب شیعه ذاتا سیاسی است و سکولاریسم در جوامع اسلامی عملا ممکن و حتی مطلوب نیست،اما همیشه با یک شمشیر آخته و بی غرض البته! باید مراقب آفات برخی جلوه های پیوند دین و سیاست و حکومت بود، ‌قبلا فکر نمی کردم این شمشیر وجودش اینقدر ضروری باشد، ولی الان می فهمم این شمشیر(یا کلاشینکف!) وجودش واقعا ضروری و حیاتی است.

-تنفر....‌معتقد شده ام تنفر هم مثل عشق است باید درست خرجش کرد و به جا،‌آدمهایی که چیزهای زیادی را دوست دارند یا از چیزهای زیادی متنفرند،‌ احتمالا احمق هستند!

/ 3 نظر / 16 بازدید
بهرام

یعنی بودا و گاندی و ماندلا و مسیح و موتر ترزا احمق هایی هستند که به تنفرشان چیره شده اند و فقط عشق را خرج میکردند؟ در طبیعت دوست داشتن و تنفر در همه موجودات بطور طبیعی هست و بطور طبیعی هم خرج میکنند اما کار آدمی از کاهش تنفر و افزایش محبت است که قوام میگیرد. کاش احمق نمیگفتی که گفتارت جنبه توهین نداشته باشد.

سیاوش

پس با تعریف حضرت عالی بنده از آن احمق الحمقایم. چون حتی دشمنانم را، ورزش را دوست دارم، موسیقی را دوست دارم، ادبیات را، تاریخ را، فلسفه را، علم الحدیث را، علوم قرآنی را، کتاب، شعر، سینما، کوه، دشت، بیابان، دریا، انسان، بچه ها، زنها، گلها، حیوان، ماشین، موتورسیکلت، دوچرخه، همین اینترنت لامذهب را و حتی تو را. باید آنقدر عشق داشته باشی که هر قدر خرج کنی تمام نشود. بله، اگر کمی داشته باشی باید مواظب باشی. نمیدانم شاید منظورت را نفهمیده ام یا خودت نتوانسته ای منظورت را بیان کنی.