چه تصوری از مظفرالدین شاه قاجار دارید؟

شما چه تصوری از مظفرالدین شاه قاجار دارید؟ حتما وقتی او را به یاد می آورید، تمام هم خانواده ها و مترادف های کلمات و واژه هایی چون "عیاش،‌ الدنگ و دوونگ، خوش گذران، بی عرضه، بی فرهنگ و..." در ذهن تان جمع می شود...حالا در کنار همه آن تصاویر و تداعی معانی ها، این "تصویر" را ببینید و به "تصورات" خود از "مظفرالدین شاه" اضافه کنید:

نامه مظفرالدین شاه به کمال الملک

چند توضیح:

اول: این یک نامه رسمی دربار قاجار و با سربرگ رسمی است که مظفرالدین شاه برای احوال پرسی از کمال الملک(محمد غفاری) "شخصا" و مستقیما و به خط خود، برای او نوشته است و یکصدتومان هم به ضمیمه این نامه (به همراه بکار بردن ضمیر دوم شخص جمع! برای نقاش باشی سابق دربار) برای کمال الملک  "انعام" فرستاده است.

دوم : این نامه مربوط به زمانی می شود که کمال الملک برای آموختن نقاشی در اروپا به سر می برد و این نامه مظفرالدین شاه در حقیقت نوعی "درخواست" شاهانه و از موضع بالا! برای بازگشت استاد به وطن است، کما اینکه کمال الملک هم این دعوت را نهایتا پذیرفت و به ایران آمد.

 

شاه بابا ! کیم لره گالدی دنیا؟!

سوم: این را هم باید دانست که 100 تومان در آن وضعیت افتضاح اقتصاد ایران در آستانه مشروطیت که خبری از پول نفت و ...نبوده، واقعا پولی برای خودش بوده است و اقلا خرج صیغه کردن یک زن جدید در درب خانه مبارکه یا خریدن یک اسباب بازی جدید فرنگی برای شاه می توانسته بشود!

چهارم: حتما می دونید که فرمان مشروطیت( یعنی کاستن و محدود کردن قدرت شاه و تاسیس مجلس و عدالتخانه و البته برداشتن عسگر گاریچی!) به دست کدوم شاه امضاء شد؟

حالا این شما و این تصورات تاریخی تان از مظفرالدین شاه!
 

/ 28 نظر / 37 بازدید
نمایش نظرات قبلی

انشا الله در آينده نزديك همه صالحين ملت ذاكر ذكر عظيم الشان اللهم العن ............ باشند

مریم آرامیان و مریم واحه

در دوره قاجار ها ، امیر کبیر قاجار ها اهل رفسنجان نبود. مرجع بزرگ هم ولی فقیه و مدعی قدرت مطلقه نبوده و مواضع اش هم به احمدی نژاد نزدیک نبوده است. در دوره قاجارها آیت الله ها ، آیت الله بوده اند و طرفدار مردم در جنبش تنباکو. آخوند مشروطه خواه و اصلاح طلب اش هم بی عرضه و زندباد گوی مخالف چماق بدست من نبوده است. چریک قاجاریه هم ستارخان بود که از پیری نمرد. آیت الله مشروعه خواه قاجار را هم که بردارا عدام کردند احمدی نژادی نبود. دوره قاجار ها چاه جمکران خشک و بی اهمیت بود و مقدس نبود، برای هیچ مصباح و هاله نوری هم چاه حمکران در دوره قاجار ها معجزه نکرد. تجاوز به زندانی هم در دوره قاجاریه در کار نبوده است. شاه کش قاجاریه هم میرزا رضای کرمانی.

mozhgan

سلام مرسی زیبا بود اما همین پادشاهی رو هم گفتند از تاریخ حذف کنند!؟ با این تفاسیر تاریخ ایران می شود دایناسورها------ آخوندها چون غیر این چیزی نمی مونه ایران همش پادشاهی بوده

مجتبی

سلام. عالی بود این پست. ما که خودمون قجری هستیم و تاریخشو حسابی خوندیم می دونیم تاریخ بی غرض با تاریخ آموزش پرورش زمین تا آسمون فرق داره. ممنون

لر

الله اكبر اللهم العن تا تو باشي كه نوشته يك لر را سانسور نكني

خط شکن

به من هم سری بزنید تا بگویم چرا موسوی را دوست داشتم منتظرم

لر

به خط شكن و امثالهم الله اكبر اللهم العن آن شبو بشكست و آن پيمانه ريخت بت ها شكستند و به زباله داني تاريخ ريخته شدند و تو هنوز خوابي

خط شکن

جناب لر چه اصراری داری آبروی هرچی لره ببری؟

خسرو

مظفرالدین شاه درعصری پس از تظاهرات وکشته شدن یک نفر فرمان مشروطه را صادر کرد که در باختر ایران سلطان عبدالحمید عثمانی ودر خاور امیر عبدالرحمان خان افغان برای تحکیم بساط استبداد خود نسل کشی به راه انداختند .مظفرالدین شاه میهن پرست و آزادیخواه ومردم دار بود.