تبدیل جراحی بزرگ به معضل بزرگ/ورود مستقیم تر رهبری به موضوع؟

با حضور ناگهانی امروز محمود احمدی نژاد در مجلس و درخواست وی برای عدم اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در قالب بودجه سالانه، این طرح بزرگ که به بزرگ ترین جراحی اقتصادی ایران مشهور شده بود، حالا به نظر می رسد به عمیق ترین معضل اقتصادی کشور در طول سی سال اخیر تبدیل شده باشد.

این در حالی است که طرح تحول اقتصادی قریب به 7 ماه است که در جلسات کارشناسی مداوم مشترک دولت و مجلس و با حضور مداوم وزیر اقتصاد در جلسات این کمیسیون، در حال بررسی بود.

این جلسات به قدری مهم و حساس بود که رهبرانقلاب نیز با تعیین نماینده وِیژه (علی آقامحمدی) عملا بطور مستقیم وارد موضوع هدفمند کردن یارانه ها شده بودند.

محمود و دیگر هیچ!

آنطور که غلامرضا مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون ویژه مجلس برای هدفمند کردن یارانه در گفتگو با خبرگزاری ایسنا می گوید" نماینده‌ای که از طرف مقام معظم رهبری برای بررسی لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها با مجلس آمده بود، قانع شده بود"

اما به نظر می رسد با جدی شدن بحث هدفمند کردن یارانه ها و ایجاد نگرانی های شدید در جامعه، احمدی نژاد که همواره نشان داده است شم قوی و قابل توجهی نسبت به جهت گیری ها و ذائقه توده های مردم دارد، نوع نگاه خود به این جراحی بزرگ -لااقل در ظاهر-را تا حد زیادی تغییر داده است تا اولا عوارض شدید اقتصادی-اجتماعی-سیاسی آن به نام وی و دولت وی تمام نشود و از سوی دیگر، در صورت اجرای این طرح بزرگ، افتخار آن هم به حساب وی نوشته شود.

از طرف دیگر به نظر می رسد احمدی نژاد مایل است،طرح هدفمند کردن یارانه ها یا بطور دفعی و ناگهانی و با "کمترین دخالت و تاثیرگذاری پارلمان" و "بیشترین اختیار دولت" اجرا شود، یا آنکه فضای مبهمی شکل بگیرد که نقش و مسئولیت مستقیم دولت در هدفمندکردن یارانه ها به محاق رود و بیشتر مجلس به عنوان مسئول این ریسک بزرگ شناخته شود.

ضمن اینکه احمدی نژاد نشان داده است بطور جدی به دنبال گسترده تر شدن اختیارات دولت و شخص رئیس جمهور است و این چالش نیز می تواند آزمون یا سکوی پرشی بزرگ برای وی در آغاز دولت دهم باشد.

به بیان دیگر اگر احمدی نژاد بتواند "اختیارات مافوق قانونی" برای اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها از مجلس بگیرد، این رویه دیگر تعطیل نخواهد شد و آغازی برای نقش آفرینی ویژه قوه مجریه در اداره و تصمیم سازی کلان برای اداره کشور خواهد بود.

در شرایط کنونی که دولت تلویحا پا پس کشیده است یا چنین وانمود می کند، اگر مجلس بر اجرای طرح تحول مطابق توافقات قبلی و قوانین موضوعه و از همه مهمتر "عزم جدی نظام" اصرار کند، در جامعه و افکار عمومی به عنوان مسئول این طرح شناخته خواهد شد نه دولت و شخص احمدی نژاد.

با این اوصاف به نظر می رسد سناریوهای آتی برای طرح هدفمند کردن یارانه ها چندان متنوع نباشد و بتوان آن را در چهار گزینه خلاصه کرد:

1- عقب نشینی مجلس و پذیرفتن نظر احمدی نژاد.
2- پس گرفتن لایحه هدفمند کردن یارانه ها و منتفی شدن کامل موضوع
3-دخالت رهبری با ارائه حکم حکومتی با توصیه شفاهی به مجلس یا دولت برای تحقق این طرح.
4- احاله موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام و ادامه چالش فوق.

/ 20 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ابراهیم

در حالی که استراتژی جامع و موثر متناسب با تواناییها و خصوصیات مادی و معنوی جامعه و ملت ایران است . و روح حماسه ساز ایرانی . اسلامی ملت ایران نیرو محرک و موتور فعال کننده همه خصوصیات مثبت ملی ایرانیان است . که در شرایط فعلی بعلت نبود استراتژی جامع و موثر بلا تکلیف رها شده است . و این بی توجهی باعث اختلاف و تشتت و پراکندگی نیروها و سرمایه ها شده است . بطور مثال اگر تحول اقتصادی و هدفمند نمودن یارانه ها در قالب استراتژی جامع و موثر اجرا میشد . کمتر گرفتار پیچ و خم بررسی و نظرات به حق ومتضاد و اما و اگرها قرار میگرفت . چرا که این ترس و نگران بخاطر ناقص بودن . هماهنگ و مکمل نبودن نیروها . سرمایه ها و نیازهای مختلف جامعه با یکدیگر است . که باعث بوجود آمدن اضطرارها و تنگناها و عدم بهره برداری و بهره وری از فرصت و تواناییهای ملی میشود . در حالی که استراتژی جامع و موثر همه موانع پیش روی تحول اقتصادی را مضمحل و همه غل و زنجیرهای مرئی و نامرئی را از دست و پا . فکر و ذهن حکومت و بخش خصوصی و همه اقشارجامعه را باز میکند . و آزادی عمل کاملی را برای مهندسی و نوسازی جامعه در همه زمینه ها را ایجاد میکند .

ابراهیم

1 بدنبال اصلاح منجی گرایانه باشیم همه ادیان الهی و خصوصا شیعه معتقدند . روزی منجی خواهد آمد . و جهان پر از عدل و داد خواهد شد . فقرو تبعیض و فساد از بین خواهد رفت . سئوال مهمی که مطرح است .: با ظهور حضرت مهدی (عج) چه تغییر و تحولی واقع میشود . که فقر و فساد و تبعیضی که در تار و پود جامعه جهانی امروزرسوخ کرده . و به تحمیل و توجیه و عادت تبدیل شده است . به یکباره یا مدت کوتاهی دچار چنین تحول شگرفی قرار میگیرد . که چنین جهان بحران زده ایی به جهانی پر از عدل و داد . پر از نعمت و فراوانی تبدیل میشود . قتل و غارت وجنگ ها کاهش پیدا میکنند . رذلت های اخلاقی همه مسیر همگیر شدن هستند به شدت کاهش یا از بین میروند و..... برای این تحول جهانی دو فرضیه متصور است : 1- تحول سخت افزاری : شتاب گرفتن روند توسعه . افزایش رحمت ها و نعمت های الهی . مسلط شدن انسان به علوم و فنون و گسترش علم و دانش . استخراج معادن و بهره وری از منابع و..... 2- تحول نرم افزاری : بازنگری و تحول بینشها ونگرشها . اثبات حقیقت ها با منطق های جهانی . ترویج گرایش به خوبیها با لحاظ نمودن منافع مشروع . کاهش خودبینی و خودخواهیها . تغییر. اصلاح و تح

ابراهیم

2- تحول نرم افزاری : بازنگری و تحول بینشها ونگرشها . اثبات حقیقت ها با منطق های جهانی . ترویج گرایش به خوبیها با لحاظ نمودن منافع مشروع . کاهش خودبینی و خودخواهیها . تغییر. اصلاح و تحول در برنامه ها و فرمولهای اداره جوامع . تعیین و تقسیم منافع . عدالت گستری . طرح فرمولها و برنامه ها جامع تر و موثر تر . و.... بنظر میرسد . تحول نرم افزاری . اثبات حقانیت ها . کشف و اجرای فرمولهای جامع و موثرتر برای حاکمیت حق و عدالت در همه شئون زندگی بشر . اصلی ترین اقدام . و مقدمه تحول سخت افزاری و رشد و توسعه جوامع خواهد بود . بنظر میرسد منشع اصلی تحول در دوران حاکمیت منجی تحول نرم افزاری در تمام شئون زندگی فردی و اجتماعی باشد . که بطور طبیعی فطرت گرایش به خوبیها و حق خواهی و طرد بدیها و بی عدالتیها را در انسا نها بیدار و به سمت همبستگی جامعه جهانی سوق میدهد . تحول نرم افزاری ( طرح معادله های مشکلات . کشف فرمولها و طراحی برنامه ها و استراتژیهای جامع و موثر ) با هزینه کم و در مدت کوتاه تری نسبت به تحول سخت افزاری قابل انجام است .

ابراهیم

در حالی که تحول سخت افزاری آزادی عملی تحول نرم افزاری وجود ندارد . و بخاطر نقص در تحول نرم افزاری . جامعه جهانی گرفتار تضادها و تناقض در اصول زندگی بشر. تعیین حقوق و تکلیف ها . سهم منابع و منافع است . که منشع همه رقابت های منفی . تقابل و درگیری و جنگ های پایان ناپذیر است . اسلام نیز بر اساس تمرکز بر فطرت انسانها و تحول نرم افزاری گسترش . عالم گیر و ماندگار شده است . و همه مکاتبی که از تحول نرم افزاری عاجز بوده اند . نیست و نابود شدند . مدعیان منجی گرایی و منتظران ظهور معمار آخر زمان چه وظایفی دارند ؟ آیا بهترین کار پیروی و عمل به روشها و عمل به صراط مستقیم مدیریت منجی گرایانه نیست ؟ متاسفانه جامعه امروز ایران . جامعه سازمان یافته ایی نیست . بیشتر برنامه ها و مدیریتها بدنبال تحول سخت افزاری که اتفاقا سخت تر و طولانی مدت و هزینه برتراست میروند . به گفتگو و تفاهم و روشن شدن حقایق توجه نشان نمیدهند . بسیاری مدیریت را در سیاس ی و زرنگی و پنهان کاری و دور زدن یکدیگر خلاصه کرده اند . تفکری بخشی . فصلی . صنفی و سطحی نگرانه دارند . توسعه های یک بعدی دارند . و ناچارند توسعه و تعالی جامعه بصورت مرحله ایی . طولانی م

ابراهیم

طولانی مدت و با هزینه ها و زیان و اتلافات منابع کلان و مادی و معنوی دنبال کنند . در حالی که برای هر کاری صراط مستقیمی وجود دارد . که اتفاقا متناسب با حقوق و شرایط عادلانه اکثریت غالب جامعه است . که میتواند تحولی در حد معجزه را بوجود آورد . چرا که بالاترین رضایت و بهره برداری و بهره وری و درآمدهای مادی و معنوی دارد . و کمترین هزینه و معضل و مشکل را بوجود می آورد . و مگر ایده آل مدیریت اقتصادی . اجتماعی . سیاسی و فرهنگی مورد نظر همه کارشناسان غیر از این است ؟ باید برای نجات جهان از دست تهدیدات هسته ایی انسان نادان . از بی عدالتیها . گرسنگی . فقر . فساد و تبعیض . بنا براعتقاد منجی گرایانه اسلامی بدنبال اصلاحات منجی گرایانه باشیم . و برای چنین اصلاحات بنیانی باید بدنبال تحول نرم افزاری و طرح معادله های مشکلات . و کشف فرمولها نسبت به طراحی برنامه ها و استراتژی های جامع و موثر اقدام کنیم .

مهرداد

آقا جون با اجازه دیجیتت کردم کنار وبلاگم البته با اجارت، تازه شما هم که نظر می پرسی ببین با اون نظرسنجی کنار صفحت چه بلایی سر مردم اوردی؟ً با هم می خواهی همه چیز رو بریزی به هم؟

بنده

جدای از موافقت ها و مخالفت های جناحی، از طرفی دولت حق داره چون می گه باید یک پولی که مصرف دقیق و جزء به جزء اون دیکته نشده به من داده بشه. چون کار جدیده و ممکنه با مشکل مواجه بشه. برای همین هم شاید دولت ناچار بشه به یک بخشش با تزریق پول، جلوی پیشرفت مشکل و خوابیدن کارها رو بگیره. از طرفی هم مجلس حق داره چون نمی تونه که بر خلاف قانون چیزی رو تصویب کنه.

مه

جیغ جیغ بیخودی نکن اول بر اسم وبلاگتو درست کن !آیکیو! کلاشینکف غلط است=====کلاشنیکف صحیح است البته اگه مغزت قدرت پردازشش رو داشته باشه و فرقشو بفهمی

حمید

با توجه به شناختی که از روحیه جناب رئیس جمهور داریم و اینکه ایشون از داشتن مخالف بیزار هستن مجبوره نون و گوشت اونهایی که تو انتخابات بهش رای ندادن رو گرون کنه تا حس انتقام گیریش ارضا بشه خدا همه مریضها رو شفا بده

mojtaba mostafavi

سلام، وقتی سعودی ارتشش را برای سرکوبی مردم بحرین آنجا فرستاد، آقای مهمانپرست وزارت امور خارجه گفتند مردم بحرین خواستهای قانونی دارند و حقشان است و مردم به هیچ وجه نباید سرکوب بشوند. آقایان علمای خودمان و حضرات آیت الله ها هم همه از حقوق بشر و آزادی مردم حالا شیعه یا سنی سرسخت حمایت میکنند.همه جای دنیا آزادی و رفاه و حقوق بشر را باید رعایت کرد به غیر از در ایران.میگویند آنهایی که خواستار رفاه بیشتر و آزادی سخن هستند بی عصمت و ناموس هستند و منافقند. امام خمینی فرمودند پول نفت را سر سفرهٔ مردم ایران میگذاریم که آقای احمدی نژاد هم همین را از قول امام گفتند، آیا امام عزیز و آقای دکتر هم بیعصمت و ناموس هستند؟