حسن روحانی...مکث و میکس تاریخی روحانیت

 انگار آخوند خراسانی؛ شیخ انصاری، حتی شیخ فضل الله نوری و علامه نائینی، آیت الله بروجردی ،  آیت الله کاشانی، حتی محمدتقی فلسفی در را در دستگاه مولینکس تاریخ گذاشته باشی..و دگمه میکس را زده باشی, «حسن روحانی» عصاره تکامل تاریخی روحانیت هزارساله شیعه در دهه دوم هزاره سوم میلادی است.

اگر آخوند خراسانی و آیت الله بروجردی هم «امروز» بودند، «معاصر» بودند، تجربه پنجاه سال اخیر را می دیدند و داشتند، می شدند حسن روحانی! چیزی شبیه حسن روحانی با همین شعار و گفتار و رفتار...حسن روحانی از خاتمی و حتی هاشمی «آخوندتر» است، همه چیزش به معنی دقیق کلمه آخوندی است، آخوندی به همان مفهوم عامیانه و ملموس و مرسوم و البته تعریف شده و ریشه دار و سر و ته دار،  از آن تکبر ملایم و سروزبان داشتنش، تا نگاهش، راه رفتن، بیان و خطاب، حتی طرز دست دادنش تا دیپلماسی اش، حسن روحانی را دقیقا می توان مبدع مفهوم «دیپلماسی آخوندی» در جمهوری اسلامی نام نهاد(رجوع به کتاب خاطرات حسن روحانی درباره موضوع هسته ای)

حسن روحانی «فرصت» نفس تازه کردن روحانیت است بعد از سه دهه حکومت؛ نفسی که می تواند عمیقا ممد حیات و مفرح ذات باشد یا بشود برعکس.

روی کار آمدن حسن روحانی  مثل این است که سیستم «کلاج» گرفته باشد،برای «دنده» بعدی؛ دنده ای که می تواند رو به جلو باشد و هم معکوس...روحانی زمان مقدر و مقرر گرفتن این کلاج بود،حسن روحانی مکث تاریخی روحانیت ایران است.

شیخ حسن روحانی هم می تواند موفق ترین رئیس جمهور تاریخ جمهوری اسلامی شود و هم می تواند ناموفق ترین رئیس جمهور جمهوری اسلامی...  شگفتی همین تضادها است که  حسن روحانی را تبدیل به یکی از پدیده های تاریخ معاصر ایران خواهد کرد.

حسن روحانی بر خلاف شعار اعتدالش، نمره اش یا صفر خواهد بود یا 100، به یک معنا ، حالت میانه و اعتدالی برای حسن روحانی وجود ندارد!

در همین زمینه  :

سخنان حسن روحانی درجمع روحانیون(+)

جالب است که شعار اعتدال را اولین بار جناح محافظه کار مشروطه طلبان-نزدیک به روحانیت- سر دادند(+)

/ 19 نظر / 181 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حبیب هادی

سلام وبلاگی در دست دارم به نام وهابی نیوز و درباره دروغ های شبکه وهابی نور و رسوا سازی اکاذیب وهابیت کثیف به لطف خدا ممنونتان میشوم سری به وبلاگ حقیر بزنید و با پیامی و نشر آن به بنده کمکی نمائید

مهرمانا

خوش به خال شما آقای نتانیاهو ، وبلاگ مهرمانا

وحید

سلسله برنامه های تولیدی شبکه نصر با عنوان" ایران، پنجره ای از درون" با موضوع بررسی یشرفتها و توانمندیهای ایران قسمت اول این مجموعه برنامه ها با نیریشن عربی و انگلیسی و زیرنویس فارسی در اختیار شما دوستان قرار می گیره http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?lid=9544

یوسف

یعنی اعتدال بی اعتدال دیگه ؟ اوده برای کشک سابی

کشتی نجات

سلام تحلیل جالبی بود

سیدعباس سیدمحمدی

سلام علیکم. موافق نیستم. فردی که «در حد اجتهاد» است طبق وبسایتش، او را با شیخ انصاری و آخوند خراسانی و میرزای نائینی کنار هم نام می بری، و نتایج عجیب غریب و ــ ببخشید ــ جلف می گیری.

امید

سلام حاجی در مورد این سازمان میراث فرهنگی خواهشا یه مطلب بزار در مورد وظایف رئیس این سازمان هر کسی توی این چند سال اومده تو این سازمان فقط به کارای سیاسی خودش رسیده بعنوان یکی از کسایی که دگیری مستقیمی با این سازمان داریم به شما عرض می کنم رئیس سابق این سازمان توی این چند سال حتی یک جلسه هم با میران استانی این سازمان برگزار نکرد همکارای سازمانیش می گفتند صبح به صبح همینجوری می رفت توی اتاقش درو می باست تا ظهر که می رفت خونشون تمام هتل های خصوصی اصفهان در حال ورشکستگی هستند تمام کاسبکارای میدون نقش جهان اوضاع خوبی ندارند البته اوضاع بد مغازه دارها دودش بیشتر توی چشم تولید کنندگان صنایع دستی می ره

سعید مسعود

سلام به شما و خوانندگان یک پیکان نوستالژیک دارم که داخلش و چعبه اش پر است از کتاب.کتابهای خاص ، کمیاب و نایاب(کهنه و نو) .همه از آب گذشته.حتی عامع پسنداش هم مورد تایید عده ای کتابخون حرفه ای هستند چه برسه به کتابهای خواندنی و عمیقش. بصورت سیار می چرخیم و هر جا ، جا دیدیم و چشم ماموران سد معبر را دور ، کتابها را روی کاپوت جلو و جعبه عقب و دور تا دور سقف و باربند می چینیم.دل نازکی هم داریم که به تقاضاهای تخفیف نه نمی توانیم بگوییم.البته در حد معقولش. به رفتارهای اجتماعی مردم هم علاقه مندیم.برای همین برخوردهایشان با مقوله کتاب را به زبانی نزدیک به طنز ، در همین وبلاگ وهمچنین در پیجی در فیس بوک می نویسیم.(صفحه ای به نام کتابفروشی سیار سعید) سفارش کتاب می پذیریم.کتابهایی هستند که به جرات میگویم منحصربفرد هستند و در دست ما هستند چون ما به خونه ها می ریم برای خرید کتاب ؛ این جور کتابهای تک و ویژه هم گیرمان می آید. لیست کتابها را تا جایی که ممکن بوده در یکی دوتا از پستها نوشته ام.ولی نه همه ی آنها را ،ولی با مطالعه همینها دستتان می آید که چه مدل کتابهایی را عرضه می کنم.تقریبا همه ی کتابهایی که دستفروش ها و نایاب فرو

سرباز پاپتی

ب هیچ وجه اهل دموکراسی نیسیتد..این منطق هواداران این جریان است ..انتظار داشتم نظرم رو ب نمایش میگذاشتین...

بگذرد این روزگار تلختر از زهر بار دگر روزگار تلخ تر آید