یه حبه قند؛ خیلی رقیق ...خیلی محتاط!

یک حبه قند، تازه ترین فیلم رضا میرکریمی،  بی شک فیلم چشم نوازی است، میرکریمی هوشمندانه گروه هدف خود را "خانواده ایرانی" تعریف کرده است و همه تلاش خود را کرده است، همه اعضای یک خانواده متعارف ایرانی، در آن سفیر و سهمی داشته باشند،کارگردان باسعی کرده با قند لهجه یزدی، فیلمش را بیش از پیش، شیرین و خواستنی تر  کند، فیلم ساده و با تاکید ویژه بر جزییات روایت می شود و البته کمی هم کش دار شده است.

رضا میرکریمی نمادی از رویش و تداوم از ایدئولوژیک سازان دهه شصت-مثل محسن مخمباف و فرج الله سلحشور و ابراهیم حاتمی کیا و...-است که البته بنا به مقتضیات زمان و مکان راه سومی را برگزیده است.

رضا میرکریمی نه مثل مخملباف بریده است، نه مثل فرج الله سلحشور همچنان فیلم های ارزشی کلاسیک می سازد و نه مثل حاتمی کیا به نوعی فیلمسازی عصیانگرانه روی آورده است، سینمای میرکریمی از "فیلم ارزشی" -به معنای دفاع از نظام سیاسی و حاکمیت- به دفاع سینمایی از "روحانیت" "تقلیل پیدا کرده است.

این تقلیل خواسته یا ناخواسته، باعث شده است نوعی سینمای رقیق و محتطانه دینی یا معناگرا-بدون آنکه دل مخاطب را در این دریای طوفانی تبلیغات رسمی و صداوسیمایی- بزند، به اسم میرکریمی زده بشود که رمز دیده شدن میرکریمی نیز همین است.

یه حبه قند، ماورای لایه های ظاهری و قاب بندی های کارت پستالی- میناتوری و جذاب و تاکید و پرداخت خاص بر جزییات، عملا ادامه راه و تکامل "زیر نورماه" است، فیلمی در دفاع هنرمندانه و تصویری از روحانیت که نمونه آن را کمتر در سینمای امروز ایران دیده می شود.

روحانی جوان فیلم "یه حبه قند" -با بازی فرهاد اصلانی- (که از قهرمانان اصلی داستان است) آخوندی است که خودش با روضه گریه اش می گیرد، اهل ریا نیست، شوخ و اهل جوشیدن با "همه" است، از خودخواهی های مردانه-مثل سایر مردهای فیلم- به دور است،دوقلوهای نوزادش را سر همسرش رها نمی کند و خودش آنها را می خواباند و روحیه مردمی دارد و البته تحمل "متلک" درباره خمس و زکات و ...را هم  دارد و البته نماز عصرش را هم با تاخیر می خواند تا شرایط گفتگوی پسند-نگار جواهریان- با قاسم را هم فراهم کند!

روحانی جوانی که می فهمد سرطان دارد و حس همدردی مخاطبان را برمی انگیزاند، یا در بخش انتهای فیلم، حتی داماد اس.ام.اس باز  و شاکی و معاند روحانیت -با بازی اصغر همت- با شنیدن روضه گریه اش می گیرد، کنایه ای از ریشه دار بودن مذهب و سنت ها حتی در بین ناراضیان کوچه و خیابان است.


http://mihanstar.com/wp-content/uploads/2011/08/ye-habe-gahnd1.jpg

البته برخی کلیشه های فیلم هم قابل تامل است، مثل استعاره نه چندان خلاقه یافتن "ریشه ها" به جای "گنج" در سرداب خانه قدیمی، یا منتفی شدن رفتن به خارج با ازدواج از راه دور و ...یا یادگیری زبان انگلیسی به عنوان یک "کد" برای دلبستگی به خارج که هم در این فیلم و هم در فیلم "به همین سادگی" عینا تکرار شده بود.

یه حبه قند، از معدود فیلم هایی است که با مولفه های دراماتیک قابل قبول می تواند لبخند و اشک را برای مخاطبان رقم بزند و مرگ و زندگی رادر کنار هم به نمایش بکشد، اما نقطه قوت و خلاقانه فیلم همان "نوآوری در دفاع تصویری از روحانیت" است که میرکریمی نشان داده است در ان مهارت ویژه ای دارد که در هر فیلمش، در آن پخته تر و ماهرانه تر می شود.

/ 28 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی

پس از قذافی نوبت اسد (بخوانید قرد) است

پس از قذافی نوبت اسد (بخوانید قرد) است

تا کنون بیس از ۳۰۰ ظفل توسظ عمال آدمکش بشار قرد شامی بقتل رسیده اند

جهان نیوز

با سلام مطلب شما در پایگاه خبری تحلیلی جهان در بخش وبلاگ ها منتشر شد. با تشکر

سوال : در کدام دین ، دروغ و ریا واجب شرعی است؟؟!!

اندیشه روشن

با سلام با توجه به حضور گسترده حاميان دولت ولايت شناس در فضاي مجازي و نيز استقبالهاي پرشور مردم عزيزمان از رييس جمهور ولايتمدار در سفرهاي استاني، بر آن شديم تا در فرصت نمايشگاه مطبوعات دست به گردهمايي گسترده بزنيم و فرصتي جهت ديدار، آشنايي و تبادل نظر فراهم شود. امسال نيز در نمايشگاه مطبوعات علاوه بر روزنامه وزين ايران؛ با سايتهاي معتبر و تاثير گذار ابصار نیوز و دولت مادر خدمت دوستان هستيم. با مراجعه به اين دو سايت ارزشي جهت حضور در نمايشگاه اعلام آمادگي كنيد و با دوستان ما ارتباط بگيريد. بي شك اين گونه حضورها ميتواند مانع از دروغ پردازيها و بي اخلاقيهاي رسانه اي افتدارگرايان شود. ما ثابت كرده ايم كه ميتوانيم و اكنون نيز با قدرت هر چه تمامتر در صحنه حاضر هستيم. در ايام نمايشگاه مطبوعات؛ غرفه اين دو سايت ارزشي را تنها نگذاريد و با مراجعه خود و ساير دوستانتان موجبات دلگرمي اين عزيزان را فراهم آوريد. به اميد ديدار. وعده ما از سه شنبه 3 آبان تا روز پاياني نمايگاه مطبوعات. شماره تماس جهت اطلاعات و هماهنگي 09377912856 مدیر سایت دولت ما

دی نیوز

مطلب شما در سایت دی نیوز منتشر شد

دی نیوز

مطلب شما در سایت دی نیوز منتشر شد

دی نیوز

مطلب شما در سایت دی نیوز منتشر شد

محمد

اتفاقا روحانی فیلم شخصیت چندان مثبنی ندارد و حتی بلد نیست روضه بخواند. در پایان هم او روضه نخواند بلکه باجناق خلاف و اهل زندان و مشورب ایشان همه را به فیض رساند.